ECU مخفف Electronic Control Unit يا واحد کنترل الکترونيک مي باشد و نقش هدايت و کنترل يک خودروي انژکتوري را بر عهده دارد. همانطور که مي دانيد خودروهاي انژکتوري بدليل عملکرد بهتر و توانايي پاس کردن استانداردهاي آلودگي، بطور کامل در تمام دنيا ( البته بجز برخي کشورها، نظير ايران ) جايگزين خودروهاي کاربراتوري شده اند و مغز اين سيستم ECU مي باشد. ECU با توجه به سنسورهايي که به موتور متصل است وضعيت و شرايط خودرو را تحليل کرده و پاسخهاي لازم را به خروجيها که عبارتند از: انژکتورها، جرقه زنها و ... اعمال مي کند. سنسورهاي کيت هاي انژکتوري مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بيشتر باشد ECU بهتر مي تواند شرايط موتور را درک کند. البته در روزهاي آينده درباره سنسورهاي موتور انژکتوري بيشتر صحبت خواهيم کرد اما همينقدر بدانيد که سنسورهاي مهم خودروهاي انژکتوري عبارتند از: سنسور دور يا RPM، سنسور فشار داخل مانيفولد يا MAP، سنسور دريچه گاز يا TPS، سنسور دماي آب يا CTS، سنسور دماي هوا ATS، سنسور اکسيژن يا لاندا، سنسور ضربه و ...
---------------------------------------
سازندگان معروف ECU چه شرکتهايي هستند؟


۱) شرکت Bosch آلمان: اين شرکت بهترين و معروفترين سازنده ECU و کيت انژکتوري در دنيا مي باشد و در اغلب خودروهاي پيشرفته جهان نشاني از آن را مي توان يافت. چند مدل از زانتيا موجود در ايران داراي کيت انژکتوري Bosch مي باشد.

۲) شرکت Delco آمريکا: اين شرکت يکي از قديمي ترين شرکتهاي سازنده ECU مي باشد و ECU آن در اغلب خودروهاي آمريکايي بخصوص خودروهاي شرکت GM يا جنرال موتورز بکار رفته است مانند کاديلاک، پونتياک و... همچنين در خودروهاي دوو کره مانند دوو ESPERO.

۳) شرکت Ford آمريکا: اين شرکت سازنده خودرو، سازنده ECU البته براي خودروهاي فورد مي باشد و اولين بار ايده کنترل تطبيقي يا خود-يادگير در خودروهاي اين شرکت عملا پياده سازي شد. درباره کنترل تطبيقي به زودي مطالبي خواهيم نوشت.

۴) شرکت Siemens آلمان: فعاليت اين شرکت گرچه به اندازه رقيب آلماني آن يعني Bosch نيست اما ECU هاي خوبي مي سازد. ECU پرايد انژکتوري موجود در ايران طراحي اين شرکت است.

۵) شرکت Magneti Marelli ايتاليا: اين شرکت در اروپا محبوبيت زيادي داشته و بر روي اغلب خودروهاي اروپايي کيت آن نصب است. به عنوان مثال خودروهاي فيات مدل PUNTO و فولکس واگن مدل GOLF IV، مزدا ۳۲۳.

۶) شرکت Sagem فرانسه: بر روي اغلب ماشينهاي فرانسوي ECU اين شرکت نصب است. بنابراين پژو ۲۰۶، مدلهايي از زانتيا؛ همچنين خودروهاي ايراني مانند سمند و پيکان انژکتوري.

۷) شرکت Nippon Denso ژاپن: اين شرکت توسط شرکت تويوتا تاسيس شده و بخش عمده سهام آن را دارا مي باشد البته ۶ درصد سهام آن متعلق به شرکت Bosch است. ECU اغلب خودروهاي تويوتا (مانند تويوتا لندکروز ) و برخي خودروهاي ژاپني مانند نيسان، هوندا، سوزوکي و ... متعلق به اين شرکت مي باشد.
شرکتهاي ديگري هم هستند مانند HITACHI، MATSUHITA، LOTUS و...

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مهر 1389ساعت 18:6  توسط رسول  | 

  دانستنیهای روغن موتور

 

 

انتخاب و مصرف صحیح روغن موتور نقش به سزائی در افزایش عمر خودرو و موتور دارد.به همین دلیل داشتن حداقل اطلاعات پایه در این مورد برای استفاده کننده لازم وضروری است.

 

روغن موتور سنتتیک:

روغن پایه مورد استفاده در عمده روغن موتورها ;پایه نفتی دارد.یعنی از پالایش نفت خام بدست می اید.که دارای چند اشکال عمده هستند:1-عمر انها پایین است.    2-برای سرما وگرمای شدید مناسب نیستند.

برای رفع این مشکلات به روش شیمیائی (در پتروشیمی)روغن هائی ساخته میشود که چون مستقیما از نفت خام بدست نمی ایندو به روش مصنوعی (سنتزی)ساخته می شوندبه انها روغنهای مصنوعی ویا سنتتیک(synthetic) گفته می شود.با اضافه کردن مواد افزودنی به روغن های پایه; روغن موتورهای سنتتیک به دست می اید.که دارای ویژگی های زیر هستند:

1-برای مدت زمان بسیار طولانی کارکرد مثبت دارند.

2-عمر خودرو فوق العاده بیشتر می شود.

3-سایش قطعات موتور کاهش می یابد.

4-مصرف سوخت کاهش می یابد.

5-الودگی هوا و محیط زیست کاهش می یابد.

6-سازگاری با مبدل های کاتالیزوری اگزوزها (در خودروهای جدید)بهینه می گردد.

لذا با توجه به شرایط خاص (سرما و گرما شدید)در کشور توصیه اکید می گرددحتما از روغن های با پایه نیمه سنتتیک ویا سنتتیک مانند روغنهای توتال ;کاسترول;بهران سوپر پیشتاز و سایر مارکهای معتبر که سنتتیک هستند استفاده گردد

 

منظور از شرایط سخت کاری برای یک روغن موتورکه می باید روغن موتور زودتر تعویض گردد چیست؟

1-سرعت خیلی زیادخودرو(تخته گاز رانندگی کردن)

2-رانندگی با بارزیاد ودر سر بالائیها و یدک کشیدن ها

3-زیاد در جا کارکردن موتور (مثل ترافیک سنگین)

4-رانندگی در سرما ;قبل از اینکه موتور کمی گرم شده باشد

5-به طور مستمر مسافتهای کوتاه را طی کردنوخودرو را خاموش و روشن کردن به ویژ در سرما

6-رانندگی در هوائی که خیلی مرطوب و یا خیلی گرد وغبار داشته باشد

لذا در این شرایط توصیه می گردد که روغن موتور زودتر تعویض گردد . با توجه به تجربیات موجود رعایت این نکته برای طول عمر موتور توصیه می گردد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم مهر 1389ساعت 14:4  توسط رسول  | 

 

            درجه حرارت بالای موتور و رابطه آن با کاهش مصرف سوخت

ذهنیتی از موتور پیکان و موتورهای قدیمی وجود دارد که اگر دمای موتور از 80 درجه سانتیگراد بالاتر رود برای موتور خطر جدی دارد و باید این دما کاهش یابد.این ذهنیت باعث شده رانندگان امروز نیز برای خودروهای خود(از سمند و پژو به بالا) در فصل گرما واستفاده از کولر و به تبع بالارفتن سریع دمای موتور به بالای 90 درجه متوسل به انجام راههائی برای کاهش این دما گردند.
متاسفانه تعمیرکاران نیز به مضرات ان توجه نمی نمایند وبا انجام روشهائی نظیر حذف ترموسات از مدار سیستم خنک کاری؛اضافه کردن یک سنسور به رادیاتور جهت فعال نمودن فن های خنک کننده در دماهای 75 درجه و یا یکسره کردن دور فن ها جهت دور بالا؛سری کردن یک مقاومت نزدیک به 100 اهم با سنسور سیستم خنک کننده تا فن ها در حدود 10 درجه پایین تر فعال گردند باعث می گردنند موتور در دمای پایین مشغول بکار گردد و غافل از اینکه این روشها نه تنها هیچگونه سودی برای موتور ندارد بلکه باعث صدمه جدی به موتور در درازمدت و مصرف سوخت با لا می گردد.
خودروهای امروزی اصطلاحا به خودروهای گرما دوست معروف هستند.موتور انها با توجه به طراحی و الیاژ خاص بکار رفته به راحتی توانائی تحمل دماهای بالای 100 درجه رادارند.
هدف از این طراحی علاوه بر جلوگیری از سائیدگی سیلندر و بالا بردن توان موتور باعث کم شده مصرف سوخت بطور قابل ملاحضه می گردد.در دمای یالا خام سوزی سوخت به حداقل ممکن خود می رسد.
ECUهای نصب شده دراین خودروها در دمای بالا به دلیل احتراق کامل سوخت به انژکتورها فرمان پاشش سوخت کمتر را می دهد.

توان(KW)

مصرف سوخت(L/H)

سائیدگی موتور(MM)

دمای موتور(C)

19.4

14.3

0.2

4

20.3

13.2

0.051

38

21.3

12.1

0.025

60

21.6

11

0.013

70

22

10.6

0.008

82

منبع جدول ذکر شده:کتاب توان موتور  تالیف کارول اپی گورینگ

لذا توصیه می شود برای این خودروها بر اساس درجه نشاندهنده درجه حرارت اب توجه نماید که تا دمای 110 درجه موتور در دمای عادی خود فعال است.

جالب اینجاست در این خودروها تا دمای 85 درجه ترموسات هنوز بسته مانده و بعد از این دماست که ترموسات شروع به باز شدن می کند.

تا دمای حدود 90 فن ها خاموش هستند و بعد از این دماست که فن ها با دور پایین شروع بکار می کنند.و تا دمای نزدیک 105 درجه موتور با دور فن پایین خنک می گردد. از دمای مابین 100 تا 120 درجه موتور یا دور فن بالا خنک می گردد و بعد از این دماست که کلیه هشدار های سیستم ایمنی فعال می گردنند و لامپ STOP روشن می گردد.

 در زمانهائی که از کولر استفاده می کنید دور فن بالا زودتر فعال می گردد. در این حالت فشار گاز کولر تعیین کننده دور فن بالاست.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:51  توسط رسول  | 

                     گرم شدن شدید موتور و راههای کاهش صدمات

 

خودروی سمندی را دیدم که به دلیل گرم کردن شدید موتور در جاده متوقف وتقاضای اب می کرد.

موضوع را که جویا شدم; به دلیل پرتاب سنگ از عقب یک کمپرسی شن کش و برخورد ان با رادیاتور باعث سوراخ شدن و نشتی اب از رادیاتور شده بود. راننده می گفت که از عقب کمپرسی سنگ زیادی خارج می شد و چند تائی از انها با بدنه وشیشه ماشین برخورد کردند.در ابتدا دما روی حالت نرمال و90درجه سانتیگراد بود ولی دیدم که به ارامی دمای موتور در حال افزایش است.توجهی نکردم تا اینکه دما به بالای 120درجه رسید.

خودرو را متوقف کردم و با بالازدن کاپوت و بازدید از موتور متوجه شدم که رادیاتور نشت پیدا کرده است. وبرای خنک کردن ان بلافاصله موتور را خاموش ومقداری که اب همراه داشتم به موتور پاشیدم تا زودتر خنک شود.

متاسفانه این اقدام نه تنها سودی ندارد بلکه باعث صدمه شدید به موتور خواهد شدو در واقع باعث گیرپاژ موتور خواهدشد.

در گرمای بالا به دلیل اینکه قطعات در بیشترین انبساط خود هستند سرد کردن سریع نه تنها سودی ندارد بلکه انقباض سریع انها باعث چسبیدن رینگها به پیستون شده و ادامه حرکت باعث خراشهای زیادی بر روی بلوکه موتور خواهد شد.از طرفی سرد وگرم شدید پیستون نیز باعث ترک خوردگی بر روی سطح پیستون خواهد شد.تاب برداشتن سرسیلندر و ایجاد ترک در بلوکه نیز به ان اضافه میگردد.یعنی یک تعمیر موتور اساسی با هزینه ائی بیش از پانصد هزار تومان.

 

پیشنهاد:

در مواقعی که موتور خیلی گرم شده و هیچ اب خنک کننده ای نیز همراه ندارید بلافاصله خودرو را دریک موقیعت مناسب متوقف نموده و کاپوت را بالا زده و هر سی ثانیه موتور را چند ثانیه روشن کنید و بعد خاموش نمائید. این کار را چندین مرتبه ادامه دهید تا موتور به دمای محیط اطراف خود برسد.در این حالت از چسبیدن رینگها و صدمات دیگر که ذکر شد جلوگیری خواهد شد. البته باید به فکر تعویض یک واشر سر سیلندر  به دلیل بالابودن دمای زیاد موتور که اولین خسارت ان واشر سرسیلندر است باشید البته د ر صورت وارد شده اب به روغن  موتور و یا بالعکس ورود روغن به اب رادیاتور این کار باید انجام شود.

در صورتیکه اب همراه دارید وقصد اضافه کردن به رادیاتور را دارید باید دقت بسیار زیادی انجام شود.لازم است خودرو را روشن کرده تا حرکت و پمپاژ واتر پمپ اب را به سمت بلوکه موتور هدایت کرده و از ایجاد فشار زیادی در رادیاتور خودداری نماید.برای باز کردن درب رادیاتور میباید دقت لازم صورت پذیرد.پیشنهاد میگرددبا یک لوله و یا هر وسیله دیگر باز کردن ان را به ارامی و از فاصله حداقل یک متری انجام دهید تا در صورت وجود فشار زیاد در رادیاتور اب بسیارگرم ان به سر وصورت شما نپاشد که بسیار خطرناک است.پس از بازکردن در رادیاتور به ارامی اب را در چند مرحله به ان اضافه می کنیم و دور موتور را بالا برده تا اب سریعا گردش پیداکرده و دمای موتور را پایین بیاورد. وپس از خنک شدن موتور ان را خاموش کرده و به فکر سایر اقدامات بعدی نطیر انتقال به تعمیرگاه مجاز و رفع نشتی باشید.در خودروهای امروزی به دلیل مدار بسته بودن انها لازم است هواگیری از سیستم خنک کاری انجام پذیرد. در غیر این صورت موتور با گرم کردن مجدد مواجه خواهد شد.

 

چند نکته:

1.    توصیه میگردد در مواقعی که قصد کارواش خودروی خود را دارید حتما به موتور اجازه دهید به دمای نرمال خود رسیده و سپس نسبت به شستشوی خودرو اقدام نمائید.

2.       همیشه بالا رفتن غیر عادی  امپر حرارت موتور را جدی بگیرید.

3.    بالا رفتن خیلی سریع امپر درجه حرات می تواند به دلیل گیرکردن ترموسات; خرابی واتر پمپ و یا تخلیه خیلی سریع اب رادیاتور به دلیل باز شدن جنتهای رادیاتور و یا نشتی شدید از رادیاتورباشد.

4.    بالا رفتن ارام اما مدام امپر درجه حرارت نیز به دلیل کمبود اب رادیاتور ;نشتی کم اب از رادیاتور و یا جنتها و مسیرهای هدایت اب رادیاتور است.

5.    از سالم بودن درب رادیاتور مطمئن باشید چون خرابی ان باعث خروج اب در مواقعی که اب به دمای بالا می رسد میشود و مرتبا سیستم نیاز به رفع کسری اب خواهد داشت.که در دراز مدت باعث ایجاد رسوبات در جداره رادیاتور و بلوکه موتور می شود که باعث گرم کردن دائمی موتور خواهد شد و تنها راه باقیمانده ان تعویض رادیاتور و یا بازکردن ترموسات است. که باعث ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد.البته شویندهائی در بازار وجود دارد که کار شستشو  را انجام می دهندکه متاسفانه باعث مشکلات دیگری می شوند که سعی خواهد شد در یک پست جداگانه به ان پرداخته شود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:50  توسط رسول  | 

                                علت آتش گرفتن خودرو 405

 

با اعلام خبری در خصوص کشته شدن 104 نفر به دلیل اتش سوزی های مکرر خودرو  405 دوباره بحث و جدل ها در این خصوص اغاز شد.

 

جهت اطلاع دوستان; علت اصلی اتش سوزی خودروهای 405و سمند به دلیل استفاده از یک بست  فلزی غیر استاندارد و غیر قابل تنظیم در خودروهای ساخت نیمه دوم 83است.

این بست وظیفه نگه داشتن شیلنگ خروجی از باک بنزین به سمت انژکتورها را دارد. در صورت سردو گرم شدن مکرر محفظه موتور; این بست فابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و پس از مدتی عکس العملی در خصوص انبساط و انقباظ  موجودنمی دهد و دیگر توان نگه داشتن شیلنگ بنزین که یک فشار 5/2barدر ان وجود دارد را ندارد و نشت بنزین از محل اتصال انها شروع می گردد که دقیقا بالای انژکتور سیلندر شماره 4 است . نشت بنزین حتی به صورت قطره محفظه شمع 4 را از بنزین پر کرده  و باعث رسیدن بنزین به محل اتصال کلاهک وایر شماره 4 با شمع می گردد و در صورت وجود جرقه در این محل; باعث اتش سوزی می گردد .وادامه نشت بنزین باعث حرکت این اتش سوزی به زیر باک می شودو باقی ماجرا

این بست به دلیل اینکه قابلیت تنظیم شدن رانداشت و یک بار مصرف بود حتما می باید تعویض گردد. در صورتیکه تاکنون حتی اگر خودرو شما دچار مشکل نشده پیشگیری حکم میکند که نسبت به تعویض ان در تعمیرگاههای مجاز اقدام نمائید.

ایران خودرو میتوانست با اموزشهای تصویری از طریق تبلیغات حداقل مشتریان خود را از علت اصلی خبردار مینمود وسپس نسبت به اجرای طرح فراخوان اقدام می نمود .

این شرکت در ابتدا منکر ایراد به وجود امده بود ولی با اتش گرفتن دهها دستگاه و عکس العمل به موقع صدا وسیما; مسولیت را پذیرفت. البته همچنان با اکراه  عکس العمل کندی نمایندگی های این شرکت داشتند حتی علیرغم اینکه علت دقیق حادثه مشخص شده بود نمایندگی های ایران خودرو خرید این بستهای 50تومانی را به عهده مشتریان خود که ساعتها در صف های طویلی بودند واگذار می کردندو  باز باعث ایراد دیگری می شد چون بستهای خریداری شده و موجود در بازار همچنان از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند.

انتظار بود از شرکتی که داعیه جهانی شدن دارد در خصوص موارد اینچنینی که باز هم امکان تکرار دارد جسارت پذیرفتن مشکل دستگاههای خود را بپذیرد و به جای توجیه نسبت به رفع مشکل در کوتاهترین زمان ممکن اقدام نمائید.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:49  توسط رسول  | 

                                      شماره شناسایی پلاک خودرو

 

 

کد پلاک

نام استان

کد پلاک

نام استان

۶۳-۷۳-۸۳-۹۳

فارس

۳۵-۲۵-۱۵

اذربایجان شرقی

۱۶-۲۶-۳۶

قم

۱۷-۲۷-۳۷

اذربایجان غربی

۷۹-۸۹

قزوین

۱۳-۲۳-۴۳-۵۳

اصفهان

۴۵-۶۵-۷۵

کرمان

۹۱

اردبیل

۱۹-۲۹-۳۹

کرمانشاه

۹۸

ایلام

۵۱-۶۱

کردستان

۴۸-۵۸-۶۸

بوشهر

۴۹

کهکیلویه و بویر احمد

۱۱-۲۲-۳۳-۶۸-۳۰

تهران

۴۶-۵۶-۷۶

گیلان

۲۱-۷۸-۶۶-۵۵-۲۰

تهران

۵۹-۶۹

گلستان

۴۴-۷۷-۸۸-۹۹-۱۰

تهران

۳۱-۴۱

لرستان

۴۰-۵۰-۶۰-۷۰-۸۰

تهران

۹۲-۸۲-۷۲-۶۲

مازندران

۸۱-۷۱

چهارمحال بختیاری

۶۷-۵۷-۴۷

مرکزی

۱۲-۳۲-۴۲-۵۲

خراسان

۳۸-۲۸-۱۸

همدان

۱۴-۲۴-۳۴

خوزستان

۸۴-۹۴

هرمزگان

۹۷-۸۷

زنجان

۵۴-۶۴-۷۴

یزد

۸۶-۹۶

سمنان

 

 

۸۵-۹۵

سیستان و بلوچستان

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:48  توسط رسول  | 

                               

  فواید داشتن یک گیج باد شخصی

دوستی می گفت:(چند روز قبل برای تنظیم باد به یک مغازه اپاراتی مراجعه کردم. علیرغم اینکه همیشه از گیج باد شخصی خود برای تنظیم باد چرخها  استفاده میکردم متاسفانه به دلیل همراه نداشتن گیج باد از وسیله مغازه اپاراتی استفاده کردم.از کارگر مغازه خواستم که فشار باد چرخها را روی PSI 31تنظیم کند . شخصا با توجه اهمیتی که تنظیم باد دارد نظارت دقیقی بر روی کارکرد کارگر مربوطه داشتم .پس از پرداخت 200تومان و حرکت با خودرو احساس کردم که خودرو خیلی نرمتر شده است. صدای خودرو پس از حرکت بر روی موانع و دست اندازها نیز با گذشته وقبل از تنظیم باد تفاوت کرده بود.در اولین فرصت و پش از خنک شدن چرخها فشار باد چرخها را به وسیله گیج باد اندازه گرفتم.فشار کلیه چرخها در حدود PSI  19 بود.برای اطمینان بیشتر به یک مغازه دیگر مراجعه کردم و مجددا باد چرخها را اندازه گرفتم.در حدود PSI  21 بود. مطمئن شدم که گیج باد کارگاه قبلی خراب بوده و فشار باد را اشتباه نشان می داده است.به صاحب مغازه در خصوص مشکل به وجود امده تذکر دادم متاسفانه اهمیتی نداد وبا این گفته که گیج باد من و مغازه بعد از ایشان مشکل دارد به کار خود مشغول شد. و تنها کاری که توانستم بکنم  به مشتری که مشغول تنظیم باد چرخ ماشین خود بود تذکر لازم را دادم.)

مطمئنا رانندگی با خودروئی با این فشار باد چرخها در یک مسافت طولانی و سرعت بالا بسیار خطرناک واحتمال ترکیدن لاستیک بسیار زیاد است.فرسودگی لاستیکها;سنگین بودن خودرو و دست انداز های زیاد جاده این احتمال را نیز بیشتر می کند.

داشتن یک گیج باد اصل و با کیفیت و استفاده از ان درموارد تنطیم باد چرخها مطمئنا جلوی خطر ترکیدگی لاستیک و خفیف تر از ان فرسودگی سریع لاستیک را خواهد گرفت.باید توجه داشت گیج باد تقلبی نیز متاسفانه در بازار زیاد وجود دارد که نیاز به دقت و پرداخت پول بیشتری است.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:47  توسط رسول  | 

                         مزایا و معایب استفاده از گاز طبیعی CNG

 

1- گاز طبيعي سوختي با احتراق بهينه،پاكيزه وتميز است كه سبب افزايش عمر موتوروكاهش تعميرات

آن مي گردد.  تعويض شمع در موتورهاي بنزيني تا 32000 كيلومتر و در گاز سوز تا 120000 كيلومتر دوام دارد. 

    

2-   اين سوخت قابل انتقال ومكش از مخزن اتومبيل نمي باشد واحتمال سرقت سوخت كاهش مي يابد.كما اينكه در صورت بالارفتن قيمت سوخت معضل سرقت سوخت نيز اضافه مي گردد.

3-      زمان سوخت گيري سريع بين 5 تا 6 دقيقه و آهسته آن 5 تا 8 ساعت زمان مي برد.

4-   در صورت احتراق گاز طبيعي (CNG) ،گاز منو اكسيد كربن در حدود 70درصد و مواد آلاينده گازي غير متاني 89 درصد واكسيد نيتروژن 87 درصد كمتر است.

5-   از نظر ايمني،گاز طبيعي ايمن تر است.زيرا گاز طبيعي برخلاف بنزين در زمان وقوع حوادث وتصادفات در هوا نشر وپراكنده مي گردد.اما حوضچه هاي بنزين بر روي زمين ايجاد خطر آتش سوزي مي كنند.

از طرفي كپسولهاي ذخيره گاز مورد استفاده بسيارمستحكمتراز تانكهاي سوخت بنزيني مي باشند.

طراحي اين كپسولها منوط به اجراي شديدترين آزمونهاي ايمني نظير حرارت وفشارهاي بسيار زياد،تير اندازي وبرخوردهاي شديد است.

 

CNG درمقايسه با بنزين چقدر انرژي آزاد مي كند؟

 

ميزان انرژي گاز طبيعي در حدود 47 مگاژول بركيلوگرم ويا 40مگاژول بر متر مكعب است.كه اين مقايسه براي بنزين 60مگاژول بر كيلوگرم يا 46 مگاژول بر متر مكعب است.به عبارتي يك كيلوگرم گاز معادل33/1 ليتر بنزين يا 22/1 ليتر گازوئيل است.

رانندگي در ارتفاعات بلند :  در ارتفاعات ،هوا رقيق تر شده وموتور با تركيب سوخت غني تري(نسبت بيشتري از سوخت به هوا) كار مي كند. از رو قدرت موتور به دليل كاهش تنفس موتور و تأمين اكسيژن كمتر ونيز جريان غني تر وشديدتر سوخت افت مي كند. دراين حالت، چون موتور گاز سوز بعلت اينكه گاز در حدود 12 درصد حجم ورودي را تشكيل داده وبا كاهش چگالي هوا براثر رقيق تر شدن آن ، حجم سوخت نيز پايين مي آيد و توان موتور نيز 12 تا14 درصد افت مي كند. لذا در صورت دوگانه سوز بودن وسيله نقليه بهتر است در ارتفاعات از سوخت بنزين استفاده گردد.

      

عوامل مؤثر بر بازده سوخت CNG:

 

      مقادير ارزش حرارتي خالص بنزين،گازوئيل ،LPG و CNG      به ترتيب 44،45،43،46 است.

بنابراين تفاوت زيادي وجود ندارد و ليكن مقادير ارزش حرارتي نيز به ميزان زيادي بستگي به تركيب سوخت دارد مخصوص براي LPG و CNG.

راندمان موتور،تابعي از عوامل موتور است كه مهمترين آن ضريب تراكم موتور است. سوخت ديزل(گازوئيل)در يك موتور احتراقي تراكمي داراي ضريب تراكم 14 به 1 است. وداراي بالاترين راندمان 40 درصد به عنوان حد بالائي بازده است.

بالاترين بازده بعدي براي سوخت CNG است كه با ضريب تراكم 12 به 1 داراي راندمان حدود 35 درصد است .

موتورهاي بنزيني وسوخت LPG داراي ضريب تراكم بيشينه 9 به 1 داراي راندماني در حدود 30 درصد هستند . مقادير راندمان هاي مذكور حدود بالائي آنها بوده در بار كامل مي باشند.

      در بسياري از كشورها CNG داراي بهترين ارزش و آنگاه گازوئيل و بعد LNG و در نهايت بنزين است.        

چنانچه يك موتور بنزيني به سوخت CNG تبديل شده باشد به بالاترين بازده فوق الذكر دست نخواهد يافت. زيرا ضريب تراكم در سطح مورد نياز براي سوخت بنزين ثابت باقي مي ماند.

      بنابراين دستيابي به بالاترين راندمان فقط درخودرو هاي OEM (خودرو هاي با موتو رهاي اصلي         

سوخت CNG) امكان پذير است

 

  مسائل ايمني در خصوص سوخت هاي گازي

 

عموماً خطر آتش سوزي در شرايط عادي كاركرد در واقع بسيار كم است. گاز CNG از هواسبكتر است و در فضا پراكنده مي شود. بخار LPG از هوا سنگين تر است و به تشكيل حوضچه در نزديكي زمين تمايل دارد.

 

عملكرد و كارائي وسائل نقليه دو گانه سوزبنزين و گاز طبيعي چگونه است ؟

 

بر حسب قدرت وسائل نقليه دوگانه سوز( CNG ) در حدود 10 تا 12 درصد قدرت خود را بعلت اينكه گاز طبيعي جاي اكسيژن در محفظه احتراق موتور را مي گيرد،از دست مي دهند.

 

 آيا يك موتور گازسوز داغ تر از يك موتور بنزيني است؟

 

موتورهاي گاز سوز كه از عملكرد بنزيني تبديل به موتورگاز سوز شده اند داراي اگزوزهائي با درجه حرارت بيشتر مي باشند. (موتور آنها داغ تر از موتورهاي يگانه سوز بنزيني است) .

دلايل : در موتورهاي بنزيني ، تأخير بنزين تأثير خنك كننده اي در سيستم مكش سوخت و سيلندرها دارد.اين امر در مورد گاز اتفاق نمي افتد.از طرفي يك مخلوط گازي تمايل به احتراق آهسته تري نسبت به بنزين دارد وممكن است به هنگام عبور و خروج از سوپاپها باز هم در حال سوختن باشد.

 

علل كوبش موتور :

 

دلايل : نخستين علت كاركرد موتور در شرايط جوي با درجه حرارت بالا مي باشد. علل ديگر عبارتند از :  زمان بندي نادرست احتراق، تغييرات  آناليز وتركيب شيميائي گاز ، لذا در خودروهاي گاز سوز كه گاز طبيعي با درصد بالاي متان مقاومت بسيار خوبي در مقابل كوبش موتور دارد .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:46  توسط رسول  | 

                                مناسبترین زمان برای تعویض روغن موتور

 

شاید بارها شنیده باشید که فلان روغن موتور را در 5000کیلومتر ویا 10000 کیلومتر باید تعویض کرد.ملاک این زمان کارکرد چیست؟وبه چه دلیل این زمان برای روغنهای مختلف متفاوت است .این نوشته به شما کمک خواهد کردضمن کسب اطلاعات لازم در خصوص موارد تاثیر گذار در تعویض روغن; زمانی که روغن  موتور دستگاه باید تعویض شود مشخص می گردد.

 

چرا روغن موتور باید تعویض گردد:

روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد.لدا روغن پایه ان شروع به الوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می نمائید.و از طرفی مواد افزودنی ان نیز رفته رفته مصرف می شوند.مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد.جالب است بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنرین ;یک لیتر اب تولید می شود که مقداری از ان به صورت بخار از اگزوز خارج می شودو مقداری از ان نیز به روغن اضافه می شود.

 

ایا سیاه شدن روغن نشاندهنده رمان مناسب برای تعویض روغن است؟

بسیاری تصور میکنند که سیاه شدن روغن دلیل خراب شدن ان است.در صورتیکه عکس ان صادق است.یعنی اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشدمی باید ان را تعویض نمود. در یک موتور سالم زود سیاه شدن روغن بعلت خاصیت پاکنندگی روغن موتور است;یعنی ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور ;دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه می دارد و طبعا سیاه می شود.اگر روغن موتور شما دیر سیاه شده باید نگران شد.بدین معنی که روغن قدرت جدب و معلق نگه داشتن دوده ها و مواد زائد را ندارد. واین دوده ها و الودگی ها روی قطعات موتور و لابلای انها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت –سائیدگی –رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

 

عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور :

1-شرایط کار دستگاه و موتور

2-کیفیت مکانیکی موتور به ویژه سیستم سوخت رسانی و انژکتورها و نیز وضیعت برق ان

3-کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی

4-کیفیت فیلترهای هوا و روغن

5-نوع و مدل و سال ساخت موتور و خودرو

6-مدت زمانی که روغن در کارتر می ماند

 

منظور از شرایط کار موتور و خودرو چیست؟

1-سرعت خیلی زیادخودرو(تخته گاز رانندگی کردن)

2-رانندگی با بارزیاد ودر سر بالائیها و یدک کشیدن ها

3-زیاد در جا کارکردن موتور (مثل ترافیک سنگین)

4-رانندگی در سرما ;قبل از اینکه موتور کمی گرم شده باشد

5-به طور مستمر مسافتهای کوتاه را طی کردن وخودرو را خاموش و روشن کردن به ویژ در سرما

6-رانندگی در هوائی که خیلی مرطوب و یا خیلی گرد وغبار داشته باشد

لذا در این شرایط توصیه می گردد که روغن موتور زودتر تعویض گردد . با توجه به تجربیات موجود رعایت این نکته برای طول عمر موتور توصیه می گردد

 

نوع و کیفیت سوخت چه نقشی در تعویض روغن دارد؟

سرب موجود در بنزین که برای بهسوزی بهتر به بنزین اضافه می شد پس از ورود به روغن باعث اکسید شدن سریعتر روغن می گردید.در حال حاض این ماده از بنزین موجود در کشور حذف گردیده است.بنزین با اکتان پایین نیز به دلیل عدم یک احتراق کامل باعث اضافه کردن دوده بیشتر به روغن می گردد.استفاده از بنزینهای سوپر نیز این مورد را تاحدودی کاهش می دهد.

 

ایا نوع روغن نقش مهمی در مدت زمان تعویض خواهد داشت؟

عموما با بالا رفتن مدل خودروها شرایط موتور نیز ار لحاظ سرعت و راندمان حجمی و در نتیجه فشار وارده و درجه حرارت ایجاد شده بالاتر می رود.سازندگان سعی نموده اند علاوه بر ساخت روغن های متنایب با مدل های جدید روغن هائی نیز بسازند که مدت زمان تعویض ان نیز بیشتر باشد.لذا معتبرترین مرجع برای تعویض روغن سازنده موتور است.سازندگان موتور معمولا موتور را برای حالت عادی (با شدت کار متوسط)ذکر می کنند.بدیهی است اگر شرایط کار موتور سخت تر شود باید زمان تعویض روغن را کاهش داد.

 

 

 

نوع و کیفیت روغن موتور

میزان کارکرد

CC/SC

۳۰۰۰کیلومتر

CC/SD

۴۰۰۰کیلومتر

SE/CC

۵۰۰۰کیلومتر

SG

بیش از ۱۰۰۰۰کیلومتر

 **این حروف مشخص کننده سطح کیفیت بر روی ظرف حاوی روغن درج شده است

توجه:اگر خودرو مدت قابل ملاحضه ائی در یک طوفان خاک یا شن (مثل حرکت در نقاط کویری)کار کند;وضعش از حالت عادی متفاوت است و روغن را باید در اولین فرصت تعویض کرد چون مقدار قابل ملاحضه ایی خاک وماسه وارد روغن شده و انرا به گرد سمباده معلق در روغن تبدیل نموده است که اگر تعویض نشود به سرعت سائیدگی و فرسودگی ایجاد خواهدشد.

نکته جالب و مهم دیگر اینکه در سالهای اخیر با وجود معرفی استانداردهای بسیار بالا برای کیفیت روغن موتورها توصیه زمان تعویض توسط سازندگان خودروها برای این روغن ها افزایش نیافته است وحتی کاهش یافته است.مثلا اکثر خودروسازان یک روغن  API SJ را برای حدود 10000کیلومتر کارکرد توصیه می کننددر صورتیکه با توجه به کیفیت بالای این روغن ها انتظار 20000کیلومتر وبیشتر می رفت.علت اینست در موتورهای امروزی میزان روغن سوزی به دلیل مسائل زیست محیطی;بسیار محدود شده و لذا سر ریز روغن جدید روی روغنی که داخل موتور است;کاهش یافته و روغن داخل موتور بدون انکه توسط سرریز روغن جدید تقویت شود باید بار شدید کار در موتور را تحمل کندکه مسلما میزان این تحمل محدود خواهد شد.

 

لذا با توجه به اینکه در بازار کشور روغن برای موتور ها در هر درجه ائی یافت می شود توصیه می گردد با رجوع به دستور العمل کارخانه سازنده نسبت به استفاده از روغن توصیه شده اقدام گردد و فقط در خصوص زمان تعویض; مسائل ذکر شده رعایت گردد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:44  توسط رسول  | 

                  تازه‌ترين رتبه كيفيت خودروهاي داخلي

بنز اول شد پرايد 141 آخر

دنياي اقتصاد – در رتبه‌بندي جديد، خودروهاي توليد داخل براساس كيفيت بالا به اين ترتيب هستند:
بنز، ماكسيما، مزدا 3، ويتارا، زانتيا، پژو206، رونيز، ريو، هيوندا، فولكس‌گل، تندر-90، پژو پارس، ام‌وي‌ام، پژو 405، سمند، روآ، پرايد 141.در تازه‌ترين رده‌بندي سطح كيفي خودروهاي توليد داخل
بنز جاي ماكسيما را گرفت؛ پرايد 141 باز هم آخر شد
حميدرضا بهداد - در تازه‌ترين رده‌بندي سطح كيفي خودروهاي توليد داخل، بنز280 E به عنوان بهترين محصول در صدر جدول قرار گرفت و پرايد 141 پارس‌خودرو نيز بار ديگر به انتهاي جدول رفت.
در اين رده‌بندي كه طبق آمار رسمي سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران به دست آمده و مختص خرداد ماه امسال است، در مجموع 23 خودرو توليد يا مونتاژ داخل مورد ارزيابي كيفي قرار گرفته و در سه دسته خيلي خوب، خوب و حداقل قابل قبول تقسيم‌ شده‌اند.
اين در حالي است كه رده‌بندي سطح كيفي خودروهاي توليدي هر ماهه در نه معيار سيستم فنربندي، تعليق و فرمان، موتور،‌ترمز، تجهيزات الكتريكي، تزيينات داخلي و خارجي، صداهاي غيرعادي، بدنه، نفوذ آب و رنگ انجام مي‌گيرد و بر اساس مجموع نمرات منفي كه خودروها در هر كدام از معيارهاي نام برده به دست مي‌آورند، رتبه‌بندي مي‌شوند به نحوي كه هر خودرويي كه نمره منفي آن بين صفر تا 120 باشد جزو دسته خيلي خوب به حساب آمده و خودروهاي داراي نمره منفي 120 تا 200 نيز در دسته خوب‌ها قرار مي‌گيرند، همچنين خودروهاي جاي گرفته در دسته قابل قبول‌ها بايد نمره‌اي بين 200 تا 277 كسب كنند و آنهايي نيز كه نمره كيفي‌شان ميان 277 تا 410 باشد جزو دسته‌ حداقل قابل قبول‌ها محسوب مي‌شود.
اين در شرايطي است كه خودروهاي داراي نمره منفي بالاي 410، غيرقابل قبول به حساب آمده و اجازه عرضه به بازار را نخواهند داشت. نكته قابل توجه در رده‌بندي خردادماه، بالاتر بودن سطح كيفي خودرو چيني MVM از محصولاتي چون سمند و پژو پارس است كه اين موضوع يا نشان از پيشرفت چيني‌ها دارد و يا از عقب ماندن خودروسازان داخلي در صنعت خودروسازي دنيا حكايت مي‌كند!
نكاتي درباره رتبه‌بندي اخير
طبق شاخص‌هاي در نظر گرفته شده براي رتبه‌بندي سطح كيفي خودروهاي توليد يا مونتاژ داخل، هر خودرويي كه امتياز منفي آن بيش از 410 شود جزو دسته غيرقابل قبول‌ها به حساب آمده و قابل عرضه به بازار نيست. اين در شرايطي است كه پرايد 141 پارس‌خودرو به عنوان بدترين خودرو امتيازي منفي حدود 342 را به دست آورده و با توجه به آن، حدود 70 امتياز منفي تا رفتن به دسته غيرقابل قبول‌ها فاصله دارد.
نكته ديگر در مورد رده‌بندي اخير سطح كيفي خودروهاي توليد يا مونتاژ داخل اينكه محصولاتي نظير پژو 206 صندوق‌دار، پرايد نسيم و پاژن GLV در اين رده‌بندي، مورد ارزيابي كيفي قرار نگرفته‌اند و اين در شرايطي است كه 206 صندوق‌دار معمولا در رده‌بندي‌هاي پيشين جزو دسته خيلي ‌خوب‌ها قرار داشت و پرايد نسيم نيز دسته‌اي بهتر از حداقل قابل قبول‌ها نصيبش نمي‌شد.
همچنين طي رتبه‌بندي اخير، در برخي موارد، ارتباطي ميان قيمت خودروها و جايگاه كيفي آنها به چشم نمي‌خورد به عنوان مثال ريو 14 ميليوني داراي سطح كيفي بهتري نسبت به هيونداي آوانته 26ميليوني بوده يا MVM هفت ميليوني جايگاه بالاتري را در جدول سطح كيفي نسبت به محصولاتي چون سمند، پژو 405 و حتي پژو پارس كه همگي قيمت‌هاي بالايي دارند به دست آورده است.
بنز جاي ماكسيما را گرفت
اما طبق رده‌بندي سطح كيفي خودروها طي خرداد، 9 خودرو
بنز 280E ، ماكسيما،‌ مزدا 3، سوزوكي گراندوتيارا، زانتيا، پژو 206، رونيز، ريو و هيونداي آوانته در دسته خيلي خوب‌ها جاي گرفتند اين در حالي است كه به جز مزدا 3، ساير اعضاي اين دسته در معيار فنربندي، تعليق و فرمان هيچ امتياز منفي نداشته‌اند اما در عوض تمامي آنها در معيار‌هاي بدنه، رنگ و تزئينات داخلي و خارجي حائز نمره منفي شده‌اند كه در اين ميان آوانته داراي بيشترين امتياز منفي در قسمت بدنه است و بنز هم در اين دسته و هم در بين كل خودروها، كمترين امتياز منفي را در بدنه دارا است.
اين خودرو همچنين در معيار تزيينات داخلي و خارجي نيز داراي پايين‌ترين امتياز منفي بين تمام خودروها است.
نكته ديگر در مورد دسته خيلي خوب‌ها اين كه ريو محصول كره‌اي و مونتاژي در سايپا به جز معيار فنربندي تعليق و فرمان در باقي معيارها نمره منفي كسب كرده كه بيشترين آن به معيار تزيينات داخلي و خارجي مربوط مي‌شود. همچنين اين خودرو به همراه پژو 206 تنها اعضاي دسته خيلي خوب‌ها هستند كه در معيار نفوذ آب و ترمز حايز نمره منفي شده‌اند.
تندر-90 ايران‌خودرو بهترين در رنگ
رتبه‌بندي دسته خوب‌ها طي گزارش اخير سازمان گسترش در حالي است كه هيونداي ورنا همچون رده‌بندي‌هاي اخير باز هم درصدر اين دسته قرار دارد.
ورنا كه در شركت خودروساز خصوصي كرمان خودرو به مونتاژ مي‌رسد تنها در معيارهاي تزيينات داخلي و خارجي، بدنه و رنگ امتياز منفي به دست آورده است كه بيشترين آن به بخش تزيينات مربوط مي‌شود.
پس از اين خودرو، فولكس گل ديگر محصول مونتاژي كرمان خودرو جاي دارد كه علاوه بر معيارهاي بدنه، رنگ و تزيينات در قسمت موتور نيز حائز امتياز منفي شده كه بيشترين آن مربوط به معيار بدنه است. در رده‌هاي بعدي اين دسته، تندر-90هاي پارس‌خودرو و ايران‌خودرو قرار دارند.
اين در حالي است كه تندر ايران‌خودرو در معيارهاي تزيينات و رنگ و موتور امتياز منفي كمتري را نسبت به تندر پارس‌خودرو به دست آورده و در ساير معيارها امتياز منفي‌اش بيشتر شده است كه بر اين اساس تندر پارس‌خودرو از لحاظ سطح كيفي، شرايط بهتري را نسبت به تندر ايران‌خودرو دارد و جالب آن كه تندر توليدي در ايران‌خودرو به جز معيار صداهاي غيرعادي در تمام معيارهاي ديگر حائز نمره منفي شده است.
در حالي كه تندر پارس‌خودرو تنها در چهار معيار موتور، تزيينات، بدنه و رنگ امتياز منفي دارد.
نكته ديگر اين كه تندر ايران‌خودرو در معيار رنگ كمترين امتياز منفي را ميان كل خودروهاي مورد ارزيابي قرار گرفته به دست آورده است.
MVM بهتر از پژو پارس و 405
پژو پارس توليدي ايران‌خودرو خراسان نيز در دسته خوب‌ها قرار دارد و به جز معيارهاي ترمز و صداهاي غيرعادي در ساير معيارها نمره منفي به دست آورده است كه بيشترين آن به بخش تزئينات مربوط مي‌شود. پس از اين خودرو، محصول چيني MVM جاي گرفته و پس از آن نيز پژو پارس ايران‌خودرو قرار دارد كه به جز معيار صداهاي غيرعادي و نفوذ آب در باقي معيارها حائز نمره منفي شده و بيشترين آن نيز به بخش بدنه مربوط است.
پژو 405 توليدي در سايت ايران‌خودرو خراسان و سايت مركزي اين شركت نيز جزو دسته خوب‌ها به حساب مي‌آيند كه البته پژو 405 توليدي سايت خراسان در مجموع امتياز منفي كمتري را نسبت به 405 توليدي در مركز به دست آورده و از كيفيت بهتري برخوردار است. نكته ديگر اينكه پژو 405 ايران‌خودرو در معيار فنربندي، تعليق و فرمان بيشترين امتياز منفي را ميان كل خودروها دارا است.
سمند در مرز سقوط
هر چند كه سمند برند ملي ايران‌خودرو با كسب امتياز منفي 4/193 آخرين عضو دسته خوب‌ها به حساب مي‌آيد، اما تنها هفت امتياز منفي تا سقوط به دسته «قابل قبول»‌ها فاصله دارد.
اين درحالي است كه سمند به نوعي سوگلي محصولات بزرگ‌ترين خودروساز خاورميانه محسوب شده و به ساير كشورها نيز صادر مي‌شود و از همه مهم‌تر واژه «خودرو ملي» را يدك مي‌كشد. اين محصول در ميان 23 خودرو رده‌بندي شده از لحاظ سطح كيفي، جايگاه نوزدهم را به خود اختصاص داده است.
سمند در تمامي معيارها نمره منفي كسب كرده كه بيشترين آن در بخش تزيينات بوده و كمترين نيز به صداهاي غيرعادي مربوط مي‌شود. اين در شرايطي است كه چندي پيش يكي از مسوولان ايران‌خودرو، سمند را بهترين خودرو كشور خوانده بود.
خودرو قابل قبول نداريم!
رده‌بندي سطح كيفي خودروها در خرداد به لحاظ آنكه هيچ كدام از محصولات مورد ارزيابي قرار گرفته امتياز منفي ميان 200 الي 277 كسب نكرده‌اند، فاقد دسته قابل قبول‌ها است كه البته سمند از دسته خوب‌ها و پژو روآ از دسته حداقل قابل قبول‌ها، به لحاظ نزديكي امتياز منفي‌شان به شاخص دسته قابل قبول‌ها، مستعد جاي گرفتن در اين دسته طي ماه‌هاي آينده هستند.
پژو روآ بدترين در بدنه و ترمز
دسته حداقل قابل قبول‌ها را بايد به نوعي به بنام پرايد سند زد چرا كه سه مدل از اين خودرو با كسب امتيازهاي منفي بين 277 تا 410 به عضويت آن درآمده‌اند. البته پرچم‌دار و صدرنشين اين دسته پژو روآ محصول تقريبا بخت‌برگشته و ضررده ايران‌خودرو است كه امتياز منفي حدود 290 را به دست آورده است. اعضاي دسته حداقل قابل قبول‌ها در تمامي معيارها حائز نمره منفي شده و تقريبا در اين زمينه ركورددار به حساب مي‌آيند.
به نحوي كه روآ در معيارهاي بدنه و ترمز بيشترين امتياز منفي را در ميان كل خودروها توليد يا مونتاژ داخل به دست آورده و پرايد 141 پارس‌خودرو نيز در معيارهاي تجهيزات الكتريكي، تزئينات داخلي و خارجي، صداهاي غيرعادي و همچنين نفوذ آب ركورددار كسب امتياز منفي محسوب مي‌شود.
اين در حالي است كه بيشترين نمره منفي مربوط به معيار رنگ را نيز يكي ديگر از اعضاي دسته حداقل قابل قبول‌ها يعني پرايد صبا به نام خود ثبت كرده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:42  توسط رسول  | 

 

 

    زوزه پمپ بنزین سمند-پژو 405و پژویارس و دلایل آن :

یکی از مواردی که مالکان خودروهای سمند-پژو405وپژوپارس رانگران نموده وجود یک صدای زوزه ناهنجاردرزیر باک بنزین است.بطوریکه بعضی رانندگان جهت خلاصی از این صدا به رادیوپخش خودرو خود پناه می برند. این صدا از پمپ بنزین زیر باک است.

 فقط چند مورد ذکر می گردد که لازم است رعایت گردد ؛

 لذا با توجه به تجربیات موجود نگران خرابی پمپ به دلیل مورد ذکر شده نباشیدو باید یه جوری فقط با صدای ان کنار بیایید.فقط از ایران خودرو باید پرسید علیرغم فواید بیشتر پمپ درون باک چرا این پمپ را داخل باک قرار نداده است .با توجه به اینکه در حال حاضر کلیه خودروهای امروزی از پمپ درون باک با توجه به مزایای ان استفاده می کنند.

مطالب ذیل تکمیل کننده مطلب خواهند بود؛

           انواع پمپ بنزین:

1- پمپ بنزین درونی:این پمپ درون باک فرار میگیردو بنزین را از داخل باک مکش و به طرف انژکتورها می فرستد.چون خنک کاری ان توسط بنزین انجام می شودگرم شدن و تولید صدا ندارد. واز طرفی ایمنی بیشتری نسبت به پمپ های بیرونی دارد. پمپ در بنزین غوطه ور است و چون اکسیژنی وجود ندارد مخلوط قابل احتراقی تشکیل نمی شود.و خطر وجود انفجار و اتش سوزی وجود ندارد. فقط احتمال دارد زمانی که سطح بنزین به انتهای خود برسد خطر ساز شود لذا لازم است همیشه سطح بنزین از نصف بیشتر پر گردد.

2- پمپ بنزین بیرونی:دارای سه نمونه است. یک مدل ان مربوط به مدلهای کاربراتوری است که پمپ حرکت خود را از میل بادامک موتورگرفته و مکش بنزین را انجام می دهد که دارای مشکلات خاص خود است. نمونه ان وانت نیسان ساخت سایپا است.

نوع دوم ان مدل برقی است که در خودروهائی نظیر پاژن دوکابین ساخت شرکت مرتب و یا مزدا2000موجود در بازار بکار رفته است. که بیشتر در خودروهای مدل دهه نود دیده می شود.این پمپ یه وسیله یک اهنربا دیافراگم ان جلو وعقب رفته و عمل مکش پمپ بنزین را انجام میدهد.

نوع سوم پمپ بنزینی است که در بعضی خودروهای موجود در بازار مانند سمند و یا بعضی مدل های 405 و یا پارس نصب است و تولید صدای زیادی میکند که پمپ بنزین دمشی نامیده میشود.

این پمپ ها دقیقا شبیه پمپهای داخل باک هستندو بنزین پس از عبور از یک صافی وارد پمپ شده و توسط این پمپ بنزین به سمت انژکتورها فرستاده می شود. چون پمپ دمشی(نه مکشی)است نیاز است که همیشه سطح بنزین مسلط بر پمپ باشد.این پمپ ها دارای سر وصدای زیادی هستند.این سرو صدا جزو ویژگی انهاست.

این پمپها دارای یک سوپاپ مانع برگشت سوخت هستند.که فشار سیستم را لحظاتی پس از خاموش شدن و در جهت جلوگیری از تشکیل شدن حبابهای بخار ثابت نگه میدارد.

   چند پیشنهاد:

1- باک بنزین را همیشه پر نگه دارید تا از تشکیل بخار اب و اضافه شدن اب به بنزین که ورود ان به سیستم سوخت رسانی باعث صدمات جدی به ان خواهدشد جلوگیری شود.

2- فیلتر بنزین را حداقل هر 10000کیلومتر تعویض نمائید.وسعی کنید از مارکهای معتبر استفاده شود.حداکثر قیمت ان 8000تومان است در صورتیکه قیمت یک پمپ بنزین 90000تومان است

3- در نواحی گرمسیری روکش پمپ را باز کنید.و در ایام بارندگی مجددا برای جلوگیری از ورود رطوبت نسبت به نصب ان اقدام نمائید.هرچند این روکش یک محافظ برای پمپ برای جلوگیری از ضربات احتمالی نیز است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:42  توسط رسول  | 

 

 

                          ايساكو مقام اول خدمات پس از فروش را كسب كرد


شركت ايساكو در بين شركت هاى تابعه سازمان گسترش و نوسازى صنايع ايران در نيمه اول سال ۸۷ بالاترين امتياز را از لحاظ وضعيت خدمات پس از فروش كسب كرد.به گزارش ابرار به نقل از پايگاه اطلاع رسانى گروه صنعتى ايران خودرو، على نمكين، معاون شبكه خدمات پس از فروش شركت ايساكو ضمن اعلام اين خبر گفت: در آخرين دوره ارزيابى انجام شده توسط شركت بازرسى كيفيت و استاندارد ايران وابسته به وزارت صنايع و معادن، ايساكو در هر دو بخش تعميرگاه ها و مديريت بروظايف (ستاد شركت) نسبت به دوره هاى قبلى بالاترين امتياز را كسب كرد و بدين ترتيب مقام اول خدمات پس از فروش را به خود اختصاص داد.نمكين با اشاره به رشد بسيار خوب ايساكو در ارائه خدمات به مشتريان از طريق شبكه گسترده نمايندگى هاى مجاز ايران خودرو درسراسر كشور گفت: در بخش تعميرگاه ها امتياز ايساكو از ۶۸ در دوره قبل به ۷۹/۷۱ و در بخش عملكرد بروظايف (ستاد شركت) از ۳۶/۷۶ به ۹۰/۸۲ رسيده است كه اين امر نشانه اهتمام جدى مديريت، كاركنان و متخصصان ساعى ايران خودرو و نيز ۷۵۰ نمايندگى پرتلاش در شبكه فروش و خدمات پس از فروش براى خدمت رسانى بهتر به مشتريان است.نمكين رشد يك درصدى شاخص رضايت مشتريان نسبت به دوره قبل را با توجه به گستردگى نمايندگى هاى ايساكو در كشور حاكى از تعهد به رويكرد جلب رضايت مشترى به عنوان شعار سال ۸۷ ايران خودرو عنوان كرد.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:41  توسط رسول  | 

                              تمیز کردن استپر سمند و 405

 

برای تمیز کردن استپر موتور سمند و 405 نیاز به یک پیچ کوشتی ستاره ای نمره 6 معمولی دارید.وقتی کاپون سمند رو بالا میزنید ، از قسمت بالایی موتور که یک محفظه مشکی رنگ پلاستیکی که فیلتر هوا درون آن قریر داره ، لوله ای گرد بزرگ به طرف رادیاتور آمده و در قسمت جلویی به طرف منیفولد ورودی پیچیده و به آن نصب شده. دقیقا بالای قسمت مرودی هوا که از جنس فلز میباشد ، شما قطعاتی پلاستیکی میبینید که اولین و جلو ترین آنها که انتهای آ« استوانه ای و رنگ آن مشکی است ، استپر نام دارد. این استپر به وسله 2 پیچ ستاره ای نمره 6 به محفظ تنظیم فشار هوا متصل شده. برای باز کردن پیچ ها ، نیاز است که پیچ کوشتی رو از قسمت انتهایی روی رادیاتور قرار بدید تا جا بگیره چون که جا کمه . قبل از باز کردن پیچ ها شما باید فیش اون رو که به وسله یک گیره کیپ شده آزاد ، سپس لوله سنسور فشار هوای ورودی رو برای راحتی کار از روی بستش باز کنید بعد ، به وسیله پیچ کوشتی 2 پیچ را باز کنید و مراقب باشید که پیچ ها پایین نیفتند ، سپس به آرامی استپر رو بیرون بکشید و باز پارچه یا پارچه آغشته به بنزین ، کاملا تمیزش کنید. روغن دارد پس بنزینی باشد بهتر است.سپس نشیمنگاه استپر رو با همان پارچه تمیز کنید. کاملا روغنی است. برای اینکه کارتون تکمیل باشه ، در روی محفظه تنظیم فشار هوا رو هم پاک کنید. برای پاک کردن آن نیاز دارید که 4 پیچ رویی آن را باز کنید. منظور از این در همان تیکه پلاستیکی بالای قسمتی که استپر توی آن قرار میگیرد است.پیچ ها باز هم از نوع ستاره ای هستش .4 پیچ رو باز کنید و برای راحتی کار میتونید لوله برگشت روغن رو هم از لوله هواکش بردارید. بعد باز کردن 4 پیچ در پوش رو به آرامی بردارید و مواظب باشید که واشر آن نیفته. بعد از تمیز کردن درپوش به محفظه تقسیم فشار هوا نگاه کنید . اون سیاهی ،رنگ خود فلز نیست ، روغن هستش. نیازی نیست اون روغن رو پا کنید.بعد از بستن درپوش مواظب باشید که واشر خوب جا بخوره. استپر رو هم به وسیله همان 2 پیچ ببندید. این هم از استپر سمند و 405.

 

 

یکی از قطعات موتورهای پژو وسمند که در صورت تعویض دیگر قطعه اصلی را جهت جایگزینی پیدا نخواهید کرد استپر موتور است.رد پای قطعات چینی در خصوص این قطعه نیز یافت می شود.از نظر ظاهر تفاوتی با قطعه اصلی نداردو در صورت مقایسه قطعه اصلی با نمونه چینی; تنها تفاوتی که با اندکی دقت قابل مشاهده است موقیعت نوشته های جنس اصلی; دو میلیمتر پایین تر از نمونه چینی است .البته اندک تفاوتی نیز در فونت نوشته ها نیز وجود دارد.

استپر موتور تقریبا کارکردی شبیه ساسات در موتورهای کاربراتوری دارد.البته وظایف دیگری نیز دارد.که علاوه بر وظیفه گفته شده می باید توازنی بین گشتاور و بار موتور به وجود بیاورد تا سرعتی ثابت را در دور ارام به وجود اید.البته می باید قطعات دیگری نظیر سنسور دور ارام وجود داشته باشد.

عمده خرابی این قطعه در هنگام عملکرد موتور در دور ارام نمایان می گردد.خرابی ان باعث نوسان دور موتور در دور ارام خواهد شد.معولا اولین کار مکانیک جهت رفع ایراد تمیز کردن استپر و محوظه ان خواهد بود.که تا حدودی مشکل بر طرف خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل در مرتبه بعد چک کردن نشتی هوا از اطراف محوطه استپر موتور است .که معمولا اورینگ ان تعویض خواهد شد.این نشتی هوا در سیستم ورودی هوا نیز می تواند وجود داشته باشد.در مراحل بعد در صورتیکه موتور در موارد ذیل دچار ایراد نباشد می باید نسبت به تعویض استپر موتور اقدام نمود.

1- خرابی سیستم سنسور موقیعت دریچه گاز

2- نشتی هوا در سیستم ورودی هوا

3- پاشش نا منظم سوخت از انژکتورها

4- معوب بودن سیستم جرقه

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مهر 1389ساعت 16:40  توسط رسول  | 

                                                    گاز سوز کردن خودرو

 

CNG همان گاز طبيعي است كه ما روزانه آن را در خانه و محل كار خود يا كارخانجات با فشار پايين استفاده مي‌كنيم. بديهي است ذخيره سازي گاز در چنين فشاري، به واسطه حجم زياد مورد نياز به صرفه نيست.

 از طرفي به خاطر تراكم كم آن در صورت استفاده در خودرو زمان‌هاي تجديد سوخت‌گيري فوق‌العاده كوتاه خواهد شد. بنابر اين در صورتي كه گاز طبيعي (NG) تا فشار حدود psi 3600 متراكم گردد، ما CNG خواهيم داشت.

 چند سالي است كه برخي از خودروها با مصرف LPG گازسوز شده‌اند حال چه تفاوتي ميان LPG و CNG وجود دارد؟
- بخش عمده تركيب شيميايي CNG را گاز متان تشكيل مي‌دهد، در صورتي كه گاز LPG مخلوطي از پروپان، بوتان و اندكي تركيبات ديگر است. CNG از متراكم كردن گاز طبيعي به دست مي‌آيد، اما LPG محصول تقطير و پالايش نفت خام در پالايشگاه‌ها است.

متان حتي تحت فشارهاي بالا نيز به صورت گاز باقي مي‌ماند، بنابراين CNG علي‌رغم فشار psi 3600 هنوز حالت گاز دارد. البته گاز طبيعي را مي‌توان در تأسيسات خاصي و با پايين آوردن دما تا حد 160- درجه سانتيگراد تبديل به مايع كرد كه در صورت آن را LNG مي‌ناميم.

 گازهاي پروپان و بوتان در دما و فشار اتاق حالت گاز  دارند، اما با يك  تراكم متوسط مي‌توان آنها را مايع كرد. (LPG) از آنجا كه ظرفيت توليد LPG در پالايشگاه‌ها محدود است، بهتر آن است كه آن را به عنوان سوخت براي مصارف خانگي در مناطقي كه هنوز فاقد لوله‌كشي گاز طبيعي هستند، استفاده كنيم، چرا كه ذخيره سازي و حمل و نقل آن آسان است.

 آيا به هنگام استفاده از CNG نظير LPG، بوي گاز درون خودرو مي‌پيچد؟
- خير، خودروهاي CNG سوز نظير خودروهاي بنزين سوز بدون بو هستند. در صورتي كه در خودروهاي CNG سوز بوي گاز احساس كنيد سريعاً بايد مدار سوخت رساني را از نظر نشت احتمالي مورد بازرسي قرار دهيد.

 آيا خودرويي كه قبلاً LPG سوز شده، هم اكنون مي‌تواند از CNG نيز استفاده كند؟
- خير، زيرا اين دو سوخت ماهيتاً متفاوت هستند. ارزش حرارتي آنها يكسان نبوده و جهت احتراق صحيح نياز به درصد هوا به سوخت (Air-fuel ratio) متفاوتي دارند.

 تفاوت ديگر اين كه فشار ذخيره‌سازي CNG به مراتب بالاتر از فشار مورد نياز براي LPG است و به همين دليل مخزن ذخيره اي كه براي LPG طراحي و ساخته شده، مناسب CNG نيست. به عبارت خلاصه‌تر، خودروي شما مي‌بايد براي استفاده از سوخت CNG تبديل و تغييراتي در آن اعمال شود.

 تبديل خودرو به CNG سوز چگونه انجام مي‌شود؟
- باك مخصوصي در صندوق عقب خودروي شما نصب مي‌شود و مداراتي كه بتواند گاز را در جهت احتراق به سمت موتور هدايت كند، با آن مرتبط مي شود.

 آيا در صورتي كه ذخيره CNG در خودرو تمام شود، مي‌توان هنوز از بنزين استفاده كرد؟
- بله، زماني كه شما خودرويتان را براي استفاده از CNG تبديل مي‌كنيد، هنوز كاربراتور، باك بنزين و مدار سوخت‌رساني جهت بنزين را روي خودرويتان داريد. بنابر اين به سادگي با زدن يك كليد  روي داشبورد، مي‌توانيد مسير بنزين به سمت موتور را برقرار كنيد. اما به هر حال استفاده از CNG براي شما ارزانتر خواهد بود.

 آيا لازم است كه هر چند وقت يك بار حتي در صورت عدم نياز اجباري از بنزين استفاده شود؟
- بله، اين مسأله، يعني استفاده هر چند وقت يك بار از بنزين باعث روانكاري مكانيزم كاربراتور و آمادگي بهتر سيستم سوخت‌رساني بنزين در مواقع لازم خواهد شد.

 نصب كيت مخصوص و تبديل خودرو به ‍ CNG سوز چقدر زمان مي‌برد؟
- انجام اين تبديل 4 يا 5 ساعت بيشتر وقت نمي گيرد، اما افزايش روز افزون تقاضا براي انجام اين تغييرات مي تواند به واسطه ازدحام باعث طولاني تر شدن زمان انتظار مشتري شود.

 چگونه مي‌توان پي برد كه چقدر CNG در مخزن خودرو باقي‌مانده است؟
- از طريق يك گيج الكترونيك مخصوص كه در كنترل پانل يا  روي داشبورد نصب مي‌شود.

 با يك باك پر CNG، حداكثر چه مسافتي را مي‌توان طي كرد؟
- يك باك CNG به‌طور معمول معادل 10 تا 15 ليتر بنزين، گاز طبيعي را در  خود ذخيره مي‌كند. بديهي است اگر ميزان مصرف خودرويتان را با واحد km/liter در اين  عدد ضرب كنيد، ميزان مسافت تمايل پيمودن با يك باك پر از CNG به دست مي آيد براي مثال براي يك خودروي متوسط با حجم سيلندر 1300 سي‌سي اين مسافت چيزي در حدود 155 كيلومتر خواهد بود. در صورت نياز با افزودن تعداد باك مي‌توان اين مسافت را افزايش داد.

 آيا استفاده از گاز طبيعي فشرده در خودرو ايمن است؟
- بله، CNG به خاطر سه ويژگي مهم از سوختهاي بنزين، گازوئيل و LPG ايمن‌تر است. اول آن كه وزن مخصوص CNG برابر 587/0 است اين بدان معنا است كه اين گاز از هوا نيز سبك‌تر است، بنابر اين در صورتي كه نشت كند در جو صعود كرده و محو مي‌شود.

 دوم اين كه درجه حرارت خود اشتعالي CNG برابر 700 درجه سانتيگراد است، در حالي كه درجه حرارت خود اشتعالي بنزين 455 درجه سانتيگراد است.

 سومين مورد، اين كه باك‌هاي ذخيره CNG از فولادهاي آلياژي خاص و با رعايت بالاترين سطوح ايمني ساخته مي‌شوند كه بسيار مستحكم‌تر و ايمن‌تر از باك‌هاي بنزين خودروها هستند.

 آيا باك ذخيره CNG در خودرو با چنين فشار بالاي گاز درون آن ايمن است؟
- بله، باك‌هاي ذخيره CNG از فولادهاي آلياژي خاص و به صورت كاملاً يكپارچه ساخته مي‌شوند. هيچ نوع جوشي در ساخت اين باك به كار نرفته و باك براساس استانداردهاي معتبر بين‌المللي قبل از نصب مورد تست قرار مي‌گيرد.

به علاوه اين باك‌ها به ديسك‌هاي پاره شونده ضد انفجار (Burst disc)  مجهز هستند كه در صورت افزايش بيش از حد فشار يا به هنگام آتش‌سوزي اين ديسك‌ها پاره شده و فشار مخزن به شدت افت كرده و بخش اعظم گاز خارج مي‌شود.

 آيا وجود باك ذخيره پرفشار گاز در خودرو حتي به هنگام تصادف‌هاي شديد نيز ايمن است؟
- CNG سال‌ها است كه در كشورهايي چون نيوزيلند، ايتاليا، آرژانتين و آمريكا به عنوان سوخت خودروها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و تمام اين كشورها آن را ايمن‌تر از بنزين شناخته و اعلام كرده‌اند.

 آيا استفاده از CNG براي موتور خودرو ضرري نداشته و به آن آسيب نمي‌زند؟
- خير به هيچ عنوان، بالعكس عمر برخي از قطعات موتور در صورت استفاده از CNG افزايش خواهد يافت.

به عنوان مثال عمر مفيد روغن موتور تا حد زيادي افزايش مي‌يابد، چرا كه CNG باعث آلودگي يا رقيق شدن روغن موتور نمي‌گردد. از طرفي چون هيچ‌گونه سربي به همراه اين سوخت نيست رسوبات سخت سرب  روي شمع‌ها ايجاد نشده و عمر مفيد شمع‌ها نيز تا حد چشمگيري افزايش مي‌يابد. همچنين از آنجا كه CNG سوختي گازي است، هيچ كربني به عنوان محصول احتراق تشكيل نشده و سطح داخلي موتور تميز باقي مي‌ماند.

 چرا دود و دمه خروجي از اگزوز خودروهاي CNG سوز كم و محدود است؟
- زيرا CNG در عمل سوختي پاك و تا حد بسيار زيادي عاري از آلاينده‌هاي زيست محيطي است. از آنجا كه عمده تركيب اصلي گاز طبيعي را متان تشكيل مي‌دهد خروجي اگزوز خودروهاي CNGسوز شامل بخار آب و جزء كوچكي مونوكسيد كربن است.

با توجه به اين كه كربن يا ذرات ديگري در خروجي اگزوز  وجود ندارد دود خروجي از اگزوز بسيار جزيي و قابل اغماض است. به دلايل فوق خودروهاي CNG سوز به راحتي و بدون به كارگيري هر نوع تجهيزات جانبي و خارجي (نظير مبدل‌هاي كاتاليستي در خودروهاي بنزيني  سوز) قادر خواهند بود برآورده كننده كليه الزامات مشخص شده در استانداردهاي زيست محيطي موجود باشند.

عملكرد و كارايي CNG در مقايسه با بنزين در يك خودروي تبديل شده به دوگانه سوز چگونه است؟
هنگام استفاده از CNG شتاب خركت خودرو در مقايسه با بنزيني اندكي كمتر خواهد بود كه اين مسأله به واسطه افت 5 تا 15 درصدي قدرت موتور به هنگام استفاده از CNG است. شايان ذكر است اين ميزان افت توان موتور را مي‌توان با تنظيم كيت CNG به حداقل رساند و در شرايط معمول رانندگي در شهر اين ميزان افت قدرت محسوس نخواهد بود.

 آيا تجهيزات و سيستم سوخت رساني CNG نصب شده روي خودرو نياز به تعمير يا سرويس خاصي دارد؟
- به‌طور كلي اين سيستم سوخت رساني سيستم پيچيده‌اي نيست و به راحتي مي‌تواند سالها بدون اشكال كار كند اما براي آن كه همواره در شرايط حداكثر كارايي خود قرار داشته باشد بازديد دوره‌اي تجهيزات مربوط به آن بعد از هر 10000 كيلومتر كاركرد پيشنهاد مي‌شود كه ترجيحا مي بايد نزد همان تكنيسين مجازي كه خودرو را گاز سوز كرده انجام گيرد.

 آيا خودروهاي ديزل را نيز مي‌توان CNG سوز كرد؟
- بله، مي‌توان خودروهاي ديزل را، هم به صددرصد CNGسوز و هم به دوگانه سوز (Dual fuel) براي مصرف CNG و گازوئيل تبديل كرد.

 در صورتي كه مزاياي استفاده از CNG بسيار زياد مي‌باشد، چرا كشورهاي توسعه يافته از آن استفاده نمي‌كنند؟
- بد نيست بدانيم كه CNG در سطح جهان سوخت جديدي نيست و خودروها از دهه 1920 ميلادي تاكنون از اين سوخت استفاده كرده‌اند. در حال حاضر ايتاليا با 240 جايگاه عرضه CNG،بيش از 300 هزار خود روي CNG سوز دارد.

در نيوزلند نيز حدود 250000خودرو در سال‌هاي اخير CNG سوز شده‌اند و حدود 250 جايگاه، عرضه CNG در اين كشور را برعهده دارند. آرژانتين نيز در چند ساله اخير برنامه‌ريزي گسترده‌اي را براي استفاده CNG طرح‌ريزي نموده و در حال حاضر 700000 خودروي CNG سوز دارد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر 1389ساعت 18:4  توسط رسول  | 

               تنها راه تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

 

از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک ،خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.
متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت انها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.
خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط اب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده ، ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.
ااز دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک ،خرید یک لاستیک تازه تولید شده است.
متاسفانه در کشور ما لاستیکهای خارجی بیشماری وجود دارد که بیش از پنج سال از تاریخ ساخت انها گذشته است.این مورد برای لاستیکهای ساخت داخل کمتر وجود دارد.
خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط اب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز،رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده ، ... باعث ناامنی استفاده از این لاستیکها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت زمان و ساعت بیشتر می گردد.
این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شونند.به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق ،عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال انها به یک کشور ثالث ویالاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می گردنند.و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان از ان باخبر هستند.
این لاستیکهای انباری توسط فروشندگان جزئی با قیمتی در حدود ده الی بیست هزار تومان کمتر از لاستیکهای تازه تولید شده از عمده فروشان لاستیک خریداری می گردد.در زمان خرید فروشندگان از وضیعت انباری بودن ان اطلاع می یابند.متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود.
این لاستیکهای انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند. وازنظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن ان را داد.
سازندگان خودرو جهت مشخص نمودن زمان تولید لاستیک ملزم به ثبت تاریخ ساخت هستند.متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.
در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولید ان است.این عدد بر اساس سال تولید و تعداد هفته است.دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم اخر سال تولید را نشان می دهد.
فرضا درج عدد 2106بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در بیست و یکمین هفته سال 2006 تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال 2000 می باشد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر 1389ساعت 17:17  توسط رسول  | 

                             توقف 10 ثانیه ای برای شروع استارت خودرو

 

شاید بارها شنیده باشید ایا لازم است قبل از استارت خودرو سوئیچ را به مدت 10ثانیه در حالت باز گذاشته و سپس نسبت به استارت خودرو اقدام نمائیم؟

به دلایل زیر پیشنهاد می گردد این نکته در مواقعی که خودرو سرد بوده و چند ساعتی از خاموش شدن موتور می گذرد رعایت گردد:

1-اگر دقت کنیم پس از بازکردن سوئیچ صدائی از پمپ بنزین شنیده می شود که نشاندهنده ارسال سوخت به سمت انژکتورها می باشد وپس از چند ثانیه این صدا قطع میگردد.این قطع شدن صدا نشاندهنده پرشدن  مسیرهای سوخت از بنزین ازپمپ به انژکتور است و فشار اولیه مناسبی برای پاشش سوخت توسط انژکتورها فراهم می گردد.در مواقعی که خودرو سرد است برای زود روشن شدن خودرو; استپر موتور دریچه گاز را بسته تا میزان بیشتری سوخت برای شروع احتراق مصرف گردد. که پر شدن مسیرهای سوخت و ایجاد یک فشار اولیه کمک به سزائی برای زود روشن شدن خودرو دارد.در اصطلاح موتور با تک استارت روشن شود.

2-در این چند ثانیه فرصتی به ECUخودرو خود داده تا کلیه مدارهاو قطعات برقی و سنسورها را چک کرده و از به وجود امدن errorدر سیستم خوداری نمائید.این خطاها در زمان تداخل چک کردن سیستم توسط ecuو استارت زدن خودرو احتمال به وجود امدن ان بیشتر است.

3-در این چند ثانیه راننده فرصت خواهد داشت که صفحه نشاندهنده امپرها را ببیند و در صورت معیوب بودن و روشن نشدن یکی از چراغهای اعلان خطر نسبت به رفع ایراد اقدام نمائید. چون تست سالم بودن این علائم توسط راننده فقط در زمانی که سوئیچ باز است و موتور استارت نخورده امکان پذیر است .

شاید دوستی بپرسد که من مورد فوق را رعایت نمی کنم و تا به حال هم با مشکلی مواجه نشده ام.اری هر روز قرار نیست اتفاقی بیافتد.این یک نکته پیشگیرانه است که در درازمدت تاثیر مثبت خود را خواهد گذاشت.وجود errorدر سیستم باعث بالارفتن مصرف سوخت-کاهش شتاب-بالارفتن مواد الاینده-و تاثیر منفی بر روی کلیه سنسورهای اصلی خواهد گذاشت.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر 1389ساعت 17:17  توسط رسول  | 

 

استپر موتور

یکی از قطعات موتورهای پژو وسمند که در صورت تعویض دیگر قطعه اصلی را جهت جایگزینی پیدا نخواهید کرد استپر موتور است.رد پای قطعات چینی در خصوص این قطعه نیز یافت می شود.از نظر ظاهر تفاوتی با قطعه اصلی نداردو در صورت مقایسه قطعه اصلی با نمونه چینی; تنها تفاوتی که با اندکی دقت قابل مشاهده است موقیعت نوشته های جنس اصلی; دو میلیمتر پایین تر از نمونه چینی است .البته اندک تفاوتی نیز در فونت نوشته ها نیز وجود دارد.

استپر موتور تقریبا کارکردی شبیه ساسات در موتورهای کاربراتوری دارد.البته وظایف دیگری نیز دارد.که علاوه بر وظیفه گفته شده می باید توازنی بین گشتاور و بار موتور به وجود بیاورد تا سرعتی ثابت را در دور ارام به وجود اید.البته می باید قطعات دیگری نظیر سنسور دور ارام وجود داشته باشد.

عمده خرابی این قطعه در هنگام عملکرد موتور در دور ارام نمایان می گردد.خرابی ان باعث نوسان دور موتور در دور ارام خواهد شد.معولا اولین کار مکانیک جهت رفع ایراد تمیز کردن استپر و محوظه ان خواهد بود.که تا حدودی مشکل بر طرف خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل در مرتبه بعد چک کردن نشتی هوا از اطراف محوطه استپر موتور است .که معمولا اورینگ ان تعویض خواهد شد.این نشتی هوا در سیستم ورودی هوا نیز می تواند وجود داشته باشد.در مراحل بعد در صورتیکه موتور در موارد ذیل دچار ایراد نباشد می باید نسبت به تعویض استپر موتور اقدام نمود.

 

1-خرابی سیستم سنسور موقیعت دریچه گاز

2-نشتی هوا در سیستم ورودی هوا

3-پاشش نا منظم سوخت از انژکتورها

4-معوب بودن سیستم جرقه

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر 1389ساعت 17:14  توسط رسول  |